Plutvové plávanie

História športového potápania

Potápanie bolo, ako každý šport, pôvodne pohybovou hrou, zábavou a malo len rekreační charakter. V tejto dobe je športové potápanie predovšetkým pohybovou činnosťou založenou na organizovanom pretekaní, v snahe po dosiahnuť najlepšie výkony.

V roku 1938 vynašiel Francúz Luis de Corlieu plutvy. Od tej doby prešlo športové potápanie zložitou cestou vývoja disciplín, výstroja a vyzbroja. Aj cez ohromný pokrok techniky zostali plutvy od svojho vzniku bez podstatných zmien, čo do veľkosti a tvaru, a sú i dnes používané v potápačských disciplínach vyžadujúcich obratnosť pretekára.

Najviac zmien v konštrukcií plutiev zaznamenalo športové potápanie v rýchlostných disciplínach, najprv bazénových a neskôr aj  na otvorených vodných plochách. Boli to ruskí športovci, ktorí v roku 1969 predĺžili dĺžku listu plutvy, najprv kovovými pérami a gumovou blanou, neskôr laminátom. V roku1970 sa športovci na ME v Barcelone poprvýkrát predstavili s monoplutvou. Monoplutva sa ukázala ako ideálny zdroj lokomócie nielen v disciplínach plávania s plutvami a rýchlostnom plávaní pod vodou, ale od roku 1975 sa začala uplatňovať aj v orientačnom potápaní.


Legenda:
lokomocia = pohyb      

Technika plutvového plávania

Plávanie s plutvami je jednoduchý symetrický pohyb a veľmi efektívna technika pohybu vo vode. Pri plávaní s plutvami je potrebne dosiahnuť dobrého obtekania tela vodou. Z tohto dôvodu musí byť telo plavca v hydrodynamické polohe. Poloha tela je plochá a prúdnicová. Hydrodynamická poloha sa vyznačuje vystretými pažami, natiahnutými napred tak, aby profil tela bol čo najmenší. Hlava je maximálne skrytá medzi pažami, lakte  sú vystreté a dlane sú cez seba. Šnorchel je pripevnený spredu na hlave. Je potrebné dbať na to, aby sa pohyby nôh neprenášali na hornú polovicu tela. 

 

Styl


Plavec v tejto polohe prevádza tzv. delfínový kop. Pri tomto kope plavec kope obomi nohami súčasne. Pohyb nevychádza len z nôh, ale do akcie sú zapojené aj brušné a chrbtové svaly. Celkovo tento kop vyzerá ako delfínové vlnenie. Táto technika je približne rovnaká na hladine aj pod vodou.

Na tejto približnej animácií si môžete urobiť predstavu o technike plutvového plávania:

Animace plavce Rozfázovaná animace

VIDEOUKÁŽKA TECHNIKY NA HLADINE
(formát AVI, cca 700 kB)

VIDEOUKÁŽKA TECHNIKY POD VODOU
(formát AVI, cca 600 kB)
Ak chcete vidieť viac videí s tématikou plutvového plávania , navštívte stránky http://www.kubrt.netPlavci s plutvami dosahujú rýchlosti až 3,5 m / s.
Pri plávaní pod vodou používajú plavci fľašu zo  vzduchom. Táto  fľaša sa  drží v rukách plavca pred telom, aby bola zachovaná hydrodynamická poloha.
Obrátky v bazéne sa robia prakticky rovnako ako v klasickom plávaní (viz obrázok):

Obrátka

Vybavenie plavca

Plavci s plutvami používajú dve základné časti vybavenia. Je to šnorchel a monoplutva. Pri tréningu sú taktiež používané klasické gumové plutvy. Pretože sa niektoré disciplíny absolvujú pod vodou, používajú plavci tiež flaše so vzduchom a automatiky (zariadenie predávajúce vzduch z fľaše do úst plavca).

Šnorchel

Šnorchel je plastová rúrka špeciálneho tvaru slúžiaca na dýchanie plavca.Trubka má vnútorný priemer 19 - 23 mm a dĺžku maximálne 480 mm. Na rúrke je upevnená kovová čelenka s pevným pásom či gumou, ktorá slúži k uchyteniu šnorchla na hlave. Šnorchel je umiestnený pred tvárou plavca, aby mal vo vode čo najmenší odpor a taktiež aby nespadol pri štartovom skoku.

 

Šnorchl

 

Monoplutva

Monoplutva je hlavným hnacím prvkom pri plávaní s plutvami. Skladá sa z laminátového listu a gumových papučiek.Tvrdosť monoplutvy je závislá na hrúbke a kvalite laminátového listu. Voľba tvrdosti monoplutvy závisí na silových dispozíciách pretekára. V dnešnej dobe sú k dispozícií 3 druhy laminátu (liatý, štiepaný a kombinovaný) a 2 druhy gumových papučiek (liate a brúsené). Monoplutvy sa tiež líšia tvarom a počtom vrstiev laminátu v laminátovom liste. Výroba monoplutvy je veľmi náročná.   

 

Monoploutev a šnorchl

 

 Disciplíny plávania s plutvami 

- disciplíny plávania na hladine bazénu (plávanie s plutvami = PP - finswimming)- disciplíny plávania pod hladinou bazénu na nádych (AP), alebo s dýchacím prístrojom (RP -imersion)- vytrvalostné (dištančné) plávanie (DPP-Long distanc) na dlhé trate.

 

Rozdelenie disciplín:

Plávanie s plutvami (PP-FS)

Muži: 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, štafeta 4 x 100 m, štafeta 4 x 200 m

Ženy: 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, štafeta 4 x 100 m, štafeta 4 x 200 m


Plávanie s plutvami pod vodou s prístrojom (RP-IM)

Muži: 100 m, 400 m, 800 m

Ženy: 100 m, 400 m, 800 m


Plávanie s plutvami pod vodou na nádych (AP)

Muži: 50 m

Ženy: 50 m


Dištančné plávanie s plutvami (DPP-LD)

Muži: 8 km

Ženy: 6 km

Juniori: 6 km

Juniorky: 6 km


Tieto závody sa konajú na otvorených akvatóriách (vodné nádrže, more) na riadne vyznačených tratiach. Pretekári väčšinou používajú neoprénové obleky. 


Rozdelenie kategórií

E - deti do 11 rokov

D - deti do 13 rokov

C - deti do 15 rokov

B - deti do 17 rokov

A - muži, ženy


Zvláštnosti súťaží mládeže:

Detí a mládeže sa v pretekoch plávaní s plutvami týkajú rôzne obmedzenia:

Kategória E:

- môžu súťažiť s monoplutvou, plocha listu však nesmie presiahnuť plochu štvorca o rozmere 50 x 50 cm

- nemôžu plávať v disciplínách RP s prístrojom

- môžu plávať maximálne 15 m AP

Kategória D:

- plávajú maximálne 25 m AP

Kategória C:

- bez obmedzenia